Budżet Wrześni na 2021 rok: radni dyskutują

0

W ostatnich dniach odbyło się kolejne spotkanie grupy piętnastu radnych współpracujących w Radzie Miejskiej we Wrześni z burmistrzem w sprawie założeń do projektu budżetu na rok 2021.

Radny Maciej Baranowski:

 

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami (przy bardzo optymistycznym założeniu wygaszania pandemii) dochody przewidywane na rok 2021 mają być zbliżone do tych przewidywanych jesienią 2019 roku na rok bieżący. Oznacza to niewielką kwotę pozostająca na inwestycje – około 5 mln złotych. Oczywiście szczególnie korzystne i wskazane jest takie planowanie inwestycji, aby tę kwotę „pomnożyć” poprzez pozyskiwanie środków zewnętrznych w ramach pojawiających się naborów, najczęściej z UE. Wówczas, w zależności od stopnia dofinansowania (maksymalnie jest to 85%), przykładowy jeden milion złotych wkładu własnego powoduje wykonanie inwestycji wartej 5,6 mln złotych.

Przewodniczący komisji finansowej Rady Miejskiej Maciej Szelągiewicz zauważył, że z tygodnia na tydzień pogarsza się sytuacja epidemiologiczna.

Radny Andrzej Rzeźnik dodał, że trwająca epidemia to także dodatkowe wydatki.

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej we Wrześni Anna Szlachetka powiedziała, że bezpiecznym sposobem prognozowania przyszłorocznego budżetu jest jak największa ostrożność co do planów inwestycyjnych.

Tomasz Kałużny zgodził się z tym ostrożnym podejściem i zadeklarował działania, które będą maksymalnie bezpieczne dla budżetu. Zadeklarował, że wyżej wymienione oceny znajdą swoje odzwierciedlenie w tworzonym projekcie budżetu. Przy okazji przypomniał, że kluczowe jest wykorzystywanie pojawiających się okazji na pozyskiwanie środków zewnętrznych czy to z UE czy z programów rządowych – każdy milion złotych z zewnątrz to korzyść dla Wrześni. Przy tej okazji przypomniał, że kilka dni temu Gmina Września pozyskała 10 milionowe dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Umowa z Wojewodą obejmuje dofinansowanie kwotą 9.967.714,00 zł budowy odcinka obwodnicy od węzła Gutowo Małe za Sokołowo na DK 15.

Radni: Maciej Baranowski, Łukasz Cichy, Radosław Garbarek, Jarosław Graczyk, Bogdan Nowak, Stefan Ogrodowicz, Andrzej Rzeźnik, Robert Smodlibowski, Wojciech Szcześniak, Maciej Szelągiewicz, Anna Szlachetka, Ryszard Szwajca, Dorota Szykowna, Włodzimierz Wawrzyniak, Mirosław Zgoliński.

(GP)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o