Karta EKUZ – co trzeba wiedzieć?

0

Polacy coraz chętniej jako cel swoich podróży turystycznych, naukowych lub zawodowych wybierają inne kraje. Zanim jednak spakujesz walizkę i przywitasz się z nową przygodą, rekomendujemy zastanowienie się nad kwestią ochrony zdrowia. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o programie EKUZ.

EKUZ – a co to właściwie znaczy?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który pozwala swojemu posiadaczowi na korzystanie podstawowej opieki zdrowotnej w takim samym stopniu, jak obywatele kraju, w którym aktualnie się znajduje. Do programu mogą dołączyć obywatele krajów zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Karta jest więc honorowana w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.

Kiedy karta EKUZ nie zadziała?

Warto pamiętać, że karta EKUZ pokrywa tylko część kosztów poniesionych na leczenie poza granicami kraju. Niestety, ale w poniższych przypadkach dokument nie zadziała:

– planowane zabiegi,

– pomoc medyczna w placówce bez umowy z lokalnym ubezpieczycielem,

– zabiegi niestanowiące konieczności,

– transport medyczny do kraju,

– ratownictwo,

– ubezpieczenie OC,

– rekompensata z powodu opóźnienia lotu,

– transport zwłok.

Czy wyrobienie karty EKUZ jest proste?

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest dziecinnie proste. Wystarczy tylko udać się do najbliższego oddziału NFZ i tam złożyć wypełniony wniosek. Po kilku chwilach będziesz już posiadaczem karty. Jeśli nie jest Ci po drodze z oddziałem NFZ, to zawsze możesz pobrać wniosek ze strony internetowej, wypełnić go i wysłać pocztą e-mail, faxem, tradycyjnym listem lub za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePuap. Jak widzisz, proces rejestracji jest bardzo prosty, a co najważniejsze całkowicie bezpłatny! Za wyrobienie karty nie zapłacisz ani złotówki! Czytaj dalej, jeśli chcesz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w Poznaniu.

Jak z ważnością karty?

Niestety, ale karta EKUZ nie jest bezterminowa. Jeśli jesteś emerytem, Twoja karta jest ważna 5 lat. W przypadku, gdy do programu przystąpi osoba zatrudniona, przedsiębiorca, rencista, student lub rolnik może liczyć na 12 miesięcy ochrony. Z kolei dokument dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy ma ważność tylko 2 miesięcy.

Podsumowanie

Karta EKUz to idealne rozwiązanie dla osób, które nie wyjeżdżają na długo, ale zależy im na podstawowej ochronie zdrowia poza granicami kraju. W przypadku dłuższych pobytów zalecamy zainteresowanie się polisą podróżniczą lub inaczej zwaną turystyczną. Ma ona o wiele szerszy zakres działania i daje większą ochronę zarówno od strony zdrowotnej, jak i materialnej. Jedno jest pewne – zawsze warto się ubezpieczyć, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy spotka nas sytuacja awaryjna. Więcej porad znajdziesz na tej stronie https://ekuz.com.pl/porady-dla-podrozujacych/.

 

*Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o