Narodowe Czytanie w rocznicę urodzin J. Słowackiego

0

4 września, w 122. rocznicę urodzin J. Słowackiego, swoistego patrona Miłosławia, na miejskim ryneczku odbyła się X edycja ogólnopolskiej akcji pt. Narodowe Czytania, w której udział wzięli samorządowcy i pracownicy gminnych placówek kulturalnych. Tym razem czytano dramat Gabrieli Zapolskiej “Moralność pani Dulskiej”.

Narodowe Czytanie w Polsce odbywa się po raz X, w Miłosławiu stało się to po raz IX i zawsze było to czytanie na żywo. Za scenariusz tegorocznego wydarzenia, bowiem czytanie “jak leci” całego aktu I dramatu mogło być nieco za długie, odpowiadała Jagoda Muzolf z Biblioteki Miejskiej MCK, za całokształt przedsięwzięcia odpowiadała pani Ewa Mikulska z tejże placówki, a w rolę czytających wcieli się: Szymon Krajniak, Agnieszka Przysiuda-Zielkowska, Hubert Gruszczyński, Anita Kraska, Hanna Spychała, Małgorzata Bzowa, Jolanta Witka, Beata Kaniewska i Lidia Rybak.
Tegoroczne czytanie i interpretacja dramatu wszystkim bardzo się podobała. Widać było nie tylko emocjonalne zaangażowanie się lektorów, ale i próby interpretacji czytanego tekstu – w tym najlepiej czuła się Małgorzata Bzowa. Cieszy, że Narodowe Czytanie ma w Miłosławiu swoją stałą, wierną publiczność. Nie inaczej było w tym roku. Kilkanaście osób z uwagą słuchało i nagrodziło brawami czytających “Moralność”. Zostali oni, tradycyjnie już, obdarowani upominkiem. W tym roku była to pajda chleba z miejscowym smalcem i kiszonym ogórkiem, oj smakowało hoho, prawdziwa pychotka.

Oddajmy głos organizatorce przedsięwzięcia, Jagoda Muzolf

 

A teraz opinie słuchających:

 

AG