Niebezpieczne przejście w Kaczanowie

24

Przejście dla pieszych przy szkole w Kaczanowie jest niebezpieczne – alarmują słuchacze, którzy zgłosili się do naszej redakcji. Ich zdaniem łatwo tam o tragedię. Rodzice boją się też o swoje dzieci, które lada chwila zaczną rok szkolny.

Os strony oznakowania wszystko jest w porządku, przekonuje jednak Sołtys Kaczanowa Waldemar Bartkowiak i dodaje, że jego zdaniem nie ma tam zagrożenia

Rodzice nie mają zastrzeżeń do oznakowania, chodzi jednak o kierowców, którzy często przekraczają dozwoloną prędkość, zdarza się też, że przejeżdżają na czerwonym świetle. Z tymi argumentami zgadza się dyrektor szkoły podstawowej w Kaczanowie Zbigniew Przytarski

Prosimy kierowców o przestrzeganie przepisów i zwalnianie przy przejściach dla pieszych. Zainteresujemy też tym problemem wrzesińskich policjantów.

Dodajmy, że kilka lat temu, szkoła poprosiła Wojewódzki Zarząd Dróg w Koninie o zainstalowanie świateł, które będę się zmieniać w zależności od prędkości samochodów. Odpowiedź była jednak negatywna, paradoksalnie ze względu na bezpieczeństwo. Komisja oceniająca przejście dla pieszych stwierdziła, że w momencie, gdy samochód wyjeżdża zza zakrętu i widzi zielone światło przyspiesza, gdy nagle pojawi się światło czerwone nie zdąży wyhamować. (kak)

24 KOMENTARZE

 1. Jestem mieszkańcem Kaczanowa i do szkoły uczeszczaja moje dzieci. Sam nie raz zaobserwowalem przejezdzajace samochody tam na czerwonym juz nie mowiac o prędkości to masakra. Niech sołtys nie mowi że nie ma tam zagrożenia jego dzieci nie przechodzą tam tędy niech się postawi w sytuacji rodziców. Nie można raz czemuś zapobiec a nie jak zawsze to się u nas robi po tragedii. Tam powinny być progi zwalniające to najlepsze z możliwych rozwiazan. Lub swiatla ktore po przekroczeniu predkosci sie zmieniaja no i oczywiscie kamera która od razu robi zdjęcia czy nie może sołtys wystąpić do władz o zmienianie i ulepszenie tego przejścia.

 2. Bardzo bym prosił o wstawianie komentarzy mieszkańców Kaczanowo i opini na temat tego przejścia i całej sytuacji. Każdy komentarz to szansa na poprawę bezpieczeństwa……..

 3. Światło się „nagle” nie pojawia. Oprócz zielonego i czerwonego jest jeszcze trzecie światło. Poza tym ciekawe kiedy samochód przyspiesza tam do ponad 100 km / h od zakrętu (psst nawet jak pojedzie 50 i ktoś mu wyskoczy to i tak nie wyhamuje i będzie lament) skoro jeżdżę tą trasą codziennie i w roku szkolnym w okolicach 7 rano jak i po południu ok 15 korki są takie, że tam się stoi a nie jedzie nie wiadomo ile. Wydumany problem. A dzieci proszę nauczyć, że nawet na przejściach ze światłami spoglądamy w lewo, w prawo i znów w lewo i nie wchodzimy jak się widzi, że jakiś osioł „leci” no chyba, że na grobie chcą mieć wyryte „tu leży ten co miał pierwszeństwo ale nie miał rozumu”. A jeśli chodzi o światła, które zmieniają się na czerwone w przypadku gdy auto jedzie za szybko proszę spojrzeć dokładnie na tą kombinację co jest niedaleko, praktycznie zaraz po sąsiedzku. Nie raz i nie dwa zdarzyło mi się, że jak jadę od rana do pracy i zwalniam by mi światła nie zmieniły się na czerwone to w tym momencie mnie jakieś osły zaraz przed światłami mnie wyprzedzają i mają gdzieś, że właśnie coś im mignie z zielonego na czerwone… za to ja będąc wyprzedzanym tylko się irytuje i zatrzymuje bo jakiś osioł stwierdził, że jak przeleci tam 80 (czekam na zimę to zakręt te ich prędkości skoryguje!:)) na czerwonym to przecież jest spoko bo nikt nie widzi.

   • Przeczytaj sobie art. 13 prawo o ruchu drogowym Rafale a dowiesz się że pieszy ma pierwszeństwo tylko wtedy, kiedy już znajduje się na przejściu. Pieszy nie ma pierwszeństwa, jeżeli stoi na chodniku przed wejściem na przejście. Nie ma także pierwszeństwa, jeżeli jego zachowanie sygnalizuje zamiar wejścia. To pieszy ma się upewnić, że może bezpiecznie przejść przez ulicę więc rusz tą pustą główkę w lewo, w prawo i znowu w lewo przed przejściem. To, że większość samochodów zwalnia przed przejściem widząc, że pieszy się zbliża więc pewnie zaraz WTARGNIE na pasy nie oznacza, że ten pieszy powinien tak robić. I choć jest to przepis, który mi osobiście (jak i z tego co widzę wielu innym normalnym kierowcom) nie robi różnicy bo 30 lat temu mnie uczyli o „ograniczonym zaufaniu” i tym by przed przejściem jednak zachować ostrożność, zwolnić i z czystej życzliwości przepuścić pieszego (zwłaszcza jak na dworze pada i biedak z parasolem czeka) nie oznacza, że pieszy jest Bogiem i może wszystko. 😉 Natomiast w art. 14 KD możesz doczytać, że pieszemu ZABRANIA się wchodzenia na jezdnię:
    a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
    b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi. 😉 Widzisz ja w przeciwieństwo do Ciebie znam kodeks drogowy bo o nim była mowa podczas zdawania na prawko. A Ty jako pieszy nawet nie wiesz co możesz i tylko ciągle Ci się coś „wydaje” a argumentów brak. Zdrówka cobyś nigdy nie spowodował wypadku włażąc ludziom pod jadące auta ze stwierdzeniem, że „mi wszystko wolno”!

 4. Właśnie po to ta kamera żeby za takie coś karać. Tak jak pisałeś takie światła są po sąsiedzku i nie raz miałem taka sytuacjie jak Ty ale po to jest czerwone żeby się na nim zatrzymać i za to powinni być kierowcy surowo karani. Jak nie jesteś mieszkańcem kaczanowa to problemu nie znasz masz. Wyjedź z domu 5 min wcześniej A nie narzekasz na korek przed światłami.

  • O Panie, ja już żeby na 8 zdążyć do pracy wyjeżdżam o 7 pomimo tego, że mieszkam w Grabowie czyli 10 km od Wrześni a i tak ledwo zdążam bo korki więc daruj sobie to „wyjedź 5 min wcześniej”! 🙂 To Ty robisz wydumany problem skoro lud w korkach stoi a Ty mówisz, że samochody jeżdżą szybko i biedne dzieci nie mogą przejść na światłach do szkoły. To wyjdź 5 min wcześniej i odprowadź dziecko do szkoły skoro tak się o nie boisz. Akurat to światło, na którym się zatrzymuje bo jakiś osioł je triggeruje nie poprawia bezpieczeństwa w żadnym stopniu… kto leci ten i tak leci nie patrząc, że coś mu tam mignęło na czerwone a ten kto jedzie chociażby 60 i tak by hamował gdyby akurat ktoś wcisnął przycisk bo chce przejść i światła mu się zmieniły.

 5. Prawda jest taka że prędkość na tej drodze przekraczana jest notorycznie. Niestety jako mieszkaniec Bierzglinka zauważam że szczegolnie kierowcy ciężarówek maja za nic jakiekolwiek ograniczenia. I to właśnie z ich strony istnieje największe zagrożenie. Zatrzymanie takiego auta nie jest łatwe…
  Myślę że ta droga już dawno powinna mieć zakaz poruszania się aut ciężarowych a przynajmniej jakieś ograniczenia tonazowe. Choćby ze względu na jej stan szerokość i bliskość chodnika po którym strach chodzić a o wyjściu z dzieckiem już nawet nie wspominam.
  Niestety już jakiś czas temu było tłumaczenie że droga jest zbyt ważna dla transportu i zablokować jej dla ciężarówek nie można. Trochę to dziwne bo w pobliskiej Golinie można było wprowadzić zakaz na drodze krajowej 😉. No ale może trzeba trochę więcej chcieć aby coś osiągnąć. A każde inne rozwiązanie nie przyniesie dobrego skutku. I myślę że problemem nie jest tylko przejście w Kaczanowie. Bo dalej mamy jeszcze wiele miejscowości gdzie są szkoły i przejścia dla pieszych z których muszą korzystać dzieci. Oby nie było trzeba czytać o tragedii która się wydarzyła przy tej drodze.

 6. Jestem mieszkańcem kaczanowa ul ogrodowa. Wysepki od strony wrzesni i Kaczanowa. Patrol policji koło cmentarza lub po drugiej stronie. Dziękuje

 7. Postawić fotoradary i w jedną i w drugą stronę do tego jak czerwone i ktoś przeleci to też pstryk. Fundusze zarobione z fotoradarów zainwestować w szkołę.

 8. Progi zwalniające z jednej i z drugiej strony to chyba najlepsze rozwiązanie .Policja raz się pojawi ,może z dwa razy i tyle po nich…

 9. Progi zwalniające tak jak jest we Wrzesińskich szkołach na pewno pomogą. Niestety samochody koło świateł pędzą z dużą prędkością, nawet stojąc na pasach jest duży podmuch. Odprowadzam dzieci do szkoły i wiem jakie to jest uciążliwe i niebezpieczne

 10. W rozmowie w z sołtysem sołtys nie widzi problemu. Ale jednak dyrekcja szkoły tak . Widzą ten problem widocznie było już to zgłaszane w sekretariacie. Coś jest na rzeczy zgadza się. Te progi to najlepszy pomysł i prosimy sołtysa o za interweniowanie w tej sprawie….

 11. Na prawdę to przejścia jest uciążliwe, jak i dla rodziców i dzieci . Te przejazdy na czerwonym i te prędkości.tez lubię jeździć szybko ale tam gdzie można. Stawiam się po stronie rodziców mnie to nie przeszkadza że chwilę mnie to zwolni jadąc do pracy. Takie miejsca powinny być 100% bezpieczne. Tak jak kolega pisał nie można chociarz raz czemuś zapobiec A nie osądzać później tylko checi wladzy………

 12. Jestem za przejście jest niebezpieczne to że ktoś pisał że stanę w korku na 2 min mnie nie zbawi patrząc przede wszystkim na coraz większy ruch na tej drodze jak i samej Wrzrsni. Zobaczcie ilu ludzi przybywa we wrzesni i okolicznych wioskach ile więcej jest aut każdy biegiem….lepiej zapobiegać niż leczyć.ale to jest Polska. Jak coś się stanie później ręce będą używać….

 13. Może i światła jestem za byle tam poprawić jeszcze bezpieczeństwo. Ale w nowej wsi jest tak kto już poznał te światła to ma w tyłku jest czerwone A oni i tak jadą.Tylko kamera potrzebna jak ktoś na czerwonym to mandat 500zl odrazu. Swiatla takie jak najbardziej ale z kamera . W ciągu 2 miesięcy by się wrucilo i trochę do sołectwa trochę tam wszyscy by zarobili A debile trochę by po kieszeni poczuli ,za głupotę płacić…

 14. Wielki czas by tam poprawić bezpieczeństwo.A ci z tej śmieszniej komisji co stwierdził że światła są ok i wszystko to niech ida po rozum do glowy .banda bezmuzgow.

 15. Niebezpieczne przejście?
  Zapraszam odważnych do przetestowania odporności nerwowej na przejście w Psarach Małych.
  Gwarantowany bardzo wysoki poziom Adrenaliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj swoje imię