Oszuści podszywają się pod ZUS

1

Wielkopolski oddział ZUS otrzymał od ubezpieczonych kilka sygnałów o tym, że ktoś może podszywać się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nieznana na razie osoba lub organizacja rozsyła maile, które rzekomo mają pochodzić z zakładu. Otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i kradzieżą danych.

Maile są zatytułowane „Składka”, wewnątrz znajduje się fałszywa informacja o błędnie opłaconych składkach. Korespondencja ma pochodzić z kancelarii ZUS, ale to nie jest prawda. Świadczy o tym między innymi stopka adresowa, w której można znaleźć rozwinięcie „gov.pl”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych go nie używa. Każdy z maili ma też załącznik, który rzekomo zawiera informację o błędnie opłaconych składkach. ZUS nigdy tak nie robi – tłumaczy regionalna rzecznika prasowa ZUS w Wielkopolsce Marlena Nowicka:

 

Fałszywe maile zawierają też załącznik nieznanego pochodzenia, jego otwarcie może narazić nas na niebezpieczeństwo kradzieży danych, które mamy na swoim komputerze. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości co do korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń społecznych to najlepiej wyjaśnić wszystko u źródła. Można to zrobić na infolinii ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00, za pomocą poczty elektronicznej pod adresem cot@zus.pl lub bezpośrednio w najbliższej placówce ZUS. (KAR)  

@fot: materiały prasowe ZUS

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
l.... Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
l....
Gość
l....

a czy wy kazdy phising będziecie tak opisywać ??
Kilka razy dziennie dostaje takie próby i co ….. gdzie artykuły o akcjach z orange , inpost, rejestrem dłużników i innymi … ??