Pałac w opłakanym stanie

3

Pierwotne zamierzenia są już nieaktualne. Będzie zmiana koncepcji zagospodarowania pałacu w Nekli. Budynek jest w fatalnym stanie technicznym.

Miało być pięknie i funkcjonalnie. Na parterze biblioteka i ośrodek pomocy społecznej, na piętrze przedszkole. Okazuje się, że te plany muszą zostać mocno skorygowane. A to wszystko przez stan techniczny pałacu. – Potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Pałac jako obiekt zabytkowy jest w opłakanym stanie – mówi burmistrz Karol Balicki. Należy przygotować się na ratowanie budynku w ciągu najbliższych 2-3 lat. W najgorszym stanie jest dach oraz stropy, które w większości zostaną wymienione.

Jest mało prawdopodobne, aby przedszkole zostało przeniesione na pierwsze piętro. – Jeżeli chcielibyśmy utworzyć trzyoddziałowe przedszkole, musielibyśmy zająć całe piętro pałacu – dodaje Karol Balicki. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami, sale przedszkola muszą być przynajmniej 60 metrów. Takich pomieszczeń na piętrze pałacu nie ma. Aby je utworzyć, niezbędne byłoby wyburzenie ścian. Ze strony projektanta pojawiła się inna koncepcja – Będzie to propozycja dwuoddziałowego przedszkola nad przychodnią zdrowia i byłą biblioteką – wyjaśnia burmistrz Nekli.

Nie jest pewne także przeniesienie biblioteki czy też miejsko-gminnego ośrodka pomocy społecznej. Pomieszczenia mają zostać zaadaptowane na pomieszczenie biurowe. Później zostanie podjęta decyzja, co dokładnie znajdzie się w ich wnętrzach. Jednym z miejsc, które w pałacu prawdopodobnie powstaną, jest natomiast izba pamięci. – Chcemy by była to jedna z bardziej reprezentatywnych sal. Znalazłaby się ona w jednym z pomieszczeń obecnego przedszkola – dodaje Karol Balicki.

Zaawansowane są również prace projektowe byłego budynku Nekielskiego Ośrodka Kultury. Stan budynku jest zdecydowanie lepszy niż pałacu, choć oczywiście też wymaga remontu. W najgorszym stanie są mury. Obiekt ma zostać przeznaczony na restaurację. Władze gminy chętnie podejmą współpracę z potencjalnym prywatnym inwestorem ws. zagospodarowania tego budynku.

O szczegółach zmienionej koncepcji zagospodarowania pałacu, burmistrz Karol Balicki nie wspomina zbyt wiele. Jednocześnie zaprasza na spotkanie z projektantem, które odbędzie się w środę, 5 lipca o godzinie 17:00 w Nekielskim Ośrodku Kultury. Zostanie na nim przedstawiona ekspertyza techniczna i wstępny kosztorys prac remontowych.

Radosław Jagieła

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
tak uważamSmutnooki Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Smutnooki
Gość
Smutnooki

We Wrześni takie problemy rozwiązuje się szybko. Podpala się i buduje blok.

Smutnooki
Gość
Smutnooki

Upss, sam się zapala. Ot takie przejęzyczenie.

tak uważam
Gość
tak uważam

Jeżeli ktoś jest zaskoczony stanem użytkowanego przez wiele lat obiektu to najlepszy dowód na to, jakim FATALNYM jest gospodarzem. Bo dobry gospodarz dba o swoje (w tym przypadku nasze wspólne) mienie. A to że koncepcja zagospodarowania ulegnie zmianie to można było przewidzieć już wcześniej. Autorska koncepcja burmistrza Balickiego jest daleka od możliwości technicznych pałacu, a przede wszystkim od oczekiwań mieszkańców. Ale ponieważ Balickiemu wydaje się, że wie wszystko najlepiej to jest tak jak jest.