Premiera Kolekcji Wrzesińskiej Filipa Springera – zapowiedź

0

Przed nami kolejna odsłona Kolekcji Wrzesińskiej – już 8 czerwca wernisaż prac Filipa Springera połączony z premierą jego książki “Zegarmistrz”.

8 czerwca o godzinie 18:30 na deptaku ulicy Warszawskiej we Wrześni odbędzie się wernisaż dziewiątej już wystawy z cyklu „Kolekcja Wrzesińska”. Po wernisażu o godzinie 19:15 w Galerii Kolekcji Wrzesińskiej (mieszczącej się w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ulicy Chopina 9) nastąpi premiera książki „Zegarmistrz”, której towarzyszyć będzie spotkanie autorskie z Filipem Springerem. W galerii zobaczyć będzie można ekspozycję wszystkich oryginalnych prac z cyklu „Zegarmistrz” wykonanych w technice natychmiastowej oraz przekrojową wystawę pozostałych części Kolekcji Wrzesińskiej.

piątek, 8 czerwca 2018
18:30 – wernisaż wystawy „Zegarmistrz” – Września – ulica Warszawska
19:15 – premiera książki „Zegarmistrz” oraz spotkanie autorskie z Filipem Springerem – Września  – Galeria Kolekcji Wrzesińskiej ul. Chopina 9

Plenerowa wystawa fotografii „Zegarmistrz” będzie dostępna czynna od 8 czerwca do 22 lipca 2018. Kuratorem wystawy jest Karol Szymkowiak, a jej mecenasem – Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny. (ATG)

 

 

Filip Springer (1982)
Reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Pomysłodawca festiwalu MiedziankaFest. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Warszawy i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki ukazały się po angielsku, niemiecku, czesku, węgiersku i rosyjsku.

 


Karol Szymkowiak – kurator Kolekcji Wrzesińskiej:
O projekcie „Zegarmistrz”

 W ostatnich latach Września dynamicznie się rozwija, a co za tym idzie, zmienia się i rozrasta. Pojawiają się nowe osiedla, fabryki, obiekty handlowo-usługowe, drogi. Jednocześnie niektóre miejsca zostały wymazane przez upływający czas. Wszystko to zmienia oblicze Wrześni i wpływa na jej przyszły charakter, choć czas, w którym zachodzą zmiany, jest krótki. Nowe inwestycje powstają w rok, dwa lub trzy. Z perspektywy całej historii miasta to zaledwie moment. Jednak moment bardzo istotny, gdyż to co powstaje w tak krótkim czasie, będzie towarzyszyć mieszkańcom Wrześni przez wiele lat, na stałe zmieniając nie tylko jej krajobraz, lecz także przyzwyczajenia i zachowania żyjących tu ludzi.

Zastanawiając się nad kolejnym autorem do Kolekcji Wrzesińskiej, szukałem kogoś, kto uchwyci ten krótki moment przemian we Wrześni. Poszukiwałem autora, który nie tylko zarejestruje fotograficznie ten krótki fragment historii miasta, ale i podzieli się z nami swoją refleksją na temat zachodzących zmian. Wybór padł na Filipa Springera, który przestrzeń polskich miast fotografował i opisywał nieraz. W przypadku Kolekcji Wrzesińskiej również poprosiłem go o tekst, który miał towarzyszyć fotografiom.

Tak powstał „Zegarmistrz”, czyli dziewiąta już książka z cyklu Kolekcja Wrzesińska, która składa się z dwóch wzajemnie przenikających się i wynikających z siebie nawzajem warstw: fotograficznej i tekstowej.

„Zegarmistrz” to refleksyjne opowiadanie o upływie czasu, wynikających z niego zmian, oraz ich konsekwencji. Tekst, którego akcja toczy się w pewnym mieście niedaleko Poznania, jest fikcją literacką. Mieszkańcy Wrześni rozpoznają w nim swoje miasto, ponieważ pewne zdarzenia i miejsca są autentyczne, choć przedstawione niekiedy nieco inaczej niż w rzeczywistości. Fabuła jednak została w całości wymyślona przez autora. Tym samym „Zegarmistrz” jest pierwszą książką, w której Filip Springer odchodzi od reportażu, z którym był do tej pory jednoznacznie kojarzony.

Również w warstwie fotograficznej autor „Zegarmistrza” porzuca swój dotychczasowy styl. Wprawdzie nadal kieruje obiektyw aparatu głównie w stronę miejskich przestrzeni, ale czyni to inaczej niż do tej pory, tak jakby za niego fotografował ktoś inny. Klucz do tej zagadki znajduje się w tekście książki. Fotografie zostały wykonane aparatem do fotografii natychmiastowej. Obraz, jaki otrzymujemy przy zastosowaniu tej techniki jest niedoskonały, nieostry, prześwietlony lub niedoświetlony – nie w pełni wyraźny. Tak jak nie w pełni wyraźny jest jeszcze kształt nowej przestrzeni Wrześni.  Na fotografiach widzimy lekko już zatarte ślady dawnego miasta oraz jeszcze nie całkiem ostry kształt jego nowego oblicza. Stan pośredni. To już nie dobrze znane stare, ale niekompletnie ukończone nowe.

Karol Szymkowiak – kurator Kolekcji Wrzesińskiej:
O Kolekcji Wrzesińskiej

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni.

Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji.

W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.

Autorzy Kolekcji Wrzesińskiej:
Bogdan Konopka (2009), Andrzej Jerzy Lech (2010), Mariusz Forecki (2011), Nicolas Grospierre (2012), Zbigniew Tomaszczuk (2013), Katarzyna Majak (2014), Adam Lach (2015), Rafał Milach (2016), Filip Springer (2017), Zuza Krajewska (2018 – w trakcie realizacji)

Kuratorzy Kolekcji Wrzesińskiej:
Waldemar Śliwczyński (2009–2014), Karol Szymkowiak (od 2015 roku)

Mecenas projektu:
Burmistrz Miasta i Gminy Września