Przed nami 11 edycja Kolekcji Wrzesińskiej

0

Wielkimi krokami zbliża się niezwykle ważne wydarzenie dla miłośników fotografii. Już w najbliższy piątek 19 czerwca o godzinie 18:30 na wrzesińskim rynku, odbędzie się wystawa Kolekcja Wrzesińska.

To już 11 edycja kolekcji, a jej tegoroczny tytuł to “Świt”. A więcej o autorach wernisażu mówi kurator wystawy Karol Szymkowiak:

Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny co roku zaprasza na rezydencję artystyczną jednego fotografa wybranego przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną całkowitą swobodę twórczą, zarówno w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty jego pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni. Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy Miasta i Gminy Września mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu „zewnętrznemu oku” mają sposobność dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. Kolekcja Wrzesińska adresowana jest również „na zewnątrz”, poza miasto, w którym powstaje. Września staje się tym samym czymś w rodzaju miasta uniwersalnego, za pomocą którego fotograf opowiada historie o znacznie szerszym kontekście, wykraczającym poza, ale wynikającym z miejsca realizacji. W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo naszych czasów. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.

W związku z panującą epidemią organizatorzy proszą o zachowanie 2-metrowego dystansu społecznego od innych uczestników wydarzenia lub zasłonić usta i nos. W wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 80 osób. Plenerowa wystawa fotografii będzie czynna do końca sierpnia. (GP)

Kurator wystawy: Karol Szymkowiak
Mecenas wystawy: Burmistrz Miasta i Gminy Września – Tomasz Kałużny

źródło informacji: informacja prasowa Kolekcji Wrzesińskiej

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o