Samochody klasyczne – hobby czy inwestycja?

0

Są obiektem fascynacji miłośników motoryzacji lub pożądania inwestorów wolnego kapitału. Zabytkowe pojazdy to zdaniem ekspertów finansowych doskonała alternatywa dla tradycyjnych instrumentów finansowych, które ustępują miejsca kruszcom, dziełom sztuki czy właśnie klasykom.

Polski rynek samochodów zabytkowych powoli dorównuje rynkom na zachodzie Europy, choć do takich wyników jeszcze nam daleko. Pomimo dynamicznych zmian, jakie w ostatnich latach w tym obszarze zachodzą, wciąż w naszym kraju więcej jest pasjonatów, niż inwestorów.

Jakie auta cieszą się największą popularnością?

Zwolennikom lokowania pieniędzy w pojazdach świecą się oczy na myśl o zakupie egzemplarza Rolls-Royce, Astona Martina, Porsche czy Ferrari. Oczywiście im starszy jest samochód, tym dłuższa jest kolejka osób chętnych by go kupić. Zainteresowaniem cieszą się też auta sprzed II wojny światowej czy wyprodukowane w krótkich seriach. Generalnie najlepiej jak wybrany model czymś się wyróżnia, może to być nietypowy kolor albo fakt, że w przeszłości jeździła nim znana persona, wtedy jest szansa, że w przyszłości znacznie zyska on na wartości.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że na jednym aucie już niedługo uda się sporo zarobić, a drugiego w ogóle nie opłaca się kupować. Co prawda są marki i modele, które już teraz są pożądane przez wielu, ale ich ceny nie należą do najniższych. Mało kogo stać na samochód za setki tysięcy złotych, dlatego zdecydowana większość inwestuje w tanie, ale ciekawe modele.

Dobra intuicja i odrobina szczęścia – klucz do sukcesu

Złotym strzałem może okazać się inwestycja w samochody na przełomie, czyli takie, które nie są jeszcze zabytkowe ani cenne, ale wiele wskazuje na to, że ich wartość może bardzo szybko wzrosnąć. Przykładem takich samochodów są Syrenki. Jeszcze kilka lat temu dowolny model dało się kupić za mniej niż 500 złotych, teraz egzemplarza tańszego niż za 8 tys. zł. ze świecą szukać. Podobnie jest z Polonezami, które co prawda jeszcze zabytkami nie są, ale z roku na rok ich ceny są coraz wyższe.

Nietypowa inwestycja kapitału w klasyki wiąże się z koniecznością zabezpieczenia go przed utratą. Aby uniknąć dodatkowych wydatków związanych z nieplanowaną naprawą warto w porę wykupić kompleksowy pakiet polis dla zabytkowego pojazdu (np. tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/). To rozsądne rozwiązanie mając na uwadze choćby to, że części zamienne do starych aut bardzo trudno jest dostać, a przy tym są one bardzo drogie.

*Artykuł sponsorowany