Szukamy zaginionych filmów z czasów II wojny światowej! Pomożecie?

0

Fundacja Region Razem posiada ponad 100-letni projektor oraz część kolekcji filmów nakręconych dla Wermachtu. Niestety nie wiadomo gdzie zaginęła reszta taśm.

Pod koniec minionego roku w muzeum im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni odbył się pokaz niemieckich kronik filmowych z czasów II wojny światowej. W trakcie spotkania wyświetlono 5 filmów nakręconych dla Wermachtu. Dzięki zaangażowaniu Fundacji Region Razem oraz sprawnym rękom 83 letniego Ryszarda Sobczyńskiego udało się odrestaurować zabytkowy ponad 100-letni projektor, którego użyto podczas pokazu. Wyświetlane filmy mają wymiar propagandowy, ich celem było utwierdzanie żołnierzy w przekonaniu, że hitlerowskie Niemcy są niezwyciężone. W 1945 Niemcy uciekali przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Przez Wrześnie przejeżdżał wtedy wóz propagandowy, który zawsze znajdował się na tyłach wroga , tak aby żołnierze mogli w wolnej chwili obejrzeć filmy. Samochód popsuł się na rynku a niemieccy żołnierze uciekli pozostawiając projektor i pełna skrzynie filmów – mówi Ryszard Sobczyński. Niestety zanim trafiły one pod opiekę fundacji Region Razem, były one w prywatnych rękach i część z ogromnej ilości taśm po prostu zaginęła. Stąd też nasz apel do mieszkańców powiatu Wrzesińskiego, jeśli ktoś z państwa posiada tamy mogące pochodzić z tej właśnie kolekcji, prosimy o zgłaszanie się do naszej redakcji.

Poniżej prezentujemy fragment filmu, na którym możemy zobaczyć jak wyglądało wydobycie bursztynu oraz jego przetwórstwo. (GP)